Najdroższe transfery w historii piłki nożnej [TOP 10]

Z okazji końca zimowego okienka transferowego przedstawię najdroższe transfery w historii piłki nożnej. Oprócz zestawienia TOP10 światowych transferów znajdziesz tu też informacje o transferach z Ekstraklasy, a także zestawienie najdroższych Polaków w historii.

Najdroższe transfery w historii piłki nożnej (TOP 10)

  1. Neymar – FC Barcelona > Paris Saint-Germain (222 miliony euro)
    Listę otwiera rekordowy transfer Neymara, który w 2017 roku postanowił opuścić Dumę Katalonii. Aktualnie to jedyny transfer w historii piłki nożnej, którego kwota przekroczyła ponad 200 milionów euro. Brazylijczyk przechodząc do PSG chciał stać się główną postacią projektu, która poprowadzi Paryżan do wygrania Ligi Mistrzów. W finale LM PSG co prawda zagrało w 2020 roku, ale ulegli Bayernowi 0:1. Neymar nie spełnia oczekiwań kibiców, którzy zarzucają mu bycie celebrytą i nie przykładanie się do obowiązków piłkarza. Sam piłkarz potrafił dolać oliwy do ognia, mówiąc o chęci powrotu do Barcelony.

    neymar w psg, czyli jeden z najdrozszych zawodnikow w historii
    Neymar w PSG, czyli aktualnie najdroższy transfer w historii piłki nożnej!
  2. Kylian Mbappe – AS Monaco > Paris Saint-Germain (145 milionów euro)
    Mbappe to kolejny zawodnik w rankingu, którego kupiło PSG. Francuz w momencie transferu uznawany był za jednego z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie, co potwierdził swoim dynamicznym rozwojem w nowym klubie. Napastnik z miejsca stał się decydującą postacią w szeregach Paris Saint-Germain. Kontrakt Mbappe kończy się latem 2022 roku, o czym szerzej pisałem przy okazji artykułu na temat kończących się kontraktów piłkarskich w 2022 roku.
  3. Ousmane Dembele – Borussia Dortmund > FC Barcelona (140 milionów euro)
    Ousmane przychodził do Barcelony jako następstwo za Neymara. Miał znakomity sezon w Borusii i według wielu uważany był za większy talent niż Kylian Mbappe. Gdy władze Borussi odrzuciły pierwszą ofertę za Dembele, ten postanowił się zbuntować i nie zjawiał się na treningach. W zrobieniu kariery na Camp Nou przeszkodziły mu liczne kontuzje oraz problemy wychowawcze. Aktualnie nie wiadomo co dalej będzie z Dembele, z uwagi na brak przedłużenia kontraktu. Według hiszpańskich mediów Xavi chciałby wykorzystać zawodnika w pozostałych meczach sezonu. Po drugiej stronie stoi zarząd klubu, który wolałby ukarać zawodnika i pozostawić go na trybunach.
  4. Philippe Coutinho – Liverpool FC > FC Barcelona (135 milionów euro)
    Brazylijczyk przeniósł się do Hiszpanii pół roku po transferze Dembele. Pół sezonu dobrej gry Coutinho nie wystarczyło do zrobienia wielkiej kariery na Camp Nou. By odbudować formę zawodnika, władze FC Barcelony wypożyczyły go do Bayernu Monachium. Po powrocie z Niemiec zawodnik dalej nie przekonywał na boisku, przez co klub starał się o transfer definitywny. Aktualnie Coutinho przebywa na wypożyczeniu w Aston Villa.
  5. Joao Felix – SL Benfica > Atletico Madryt (127 milionów euro)
    Felix w czasie transferu do Atletico uznawany był za jeden z największych talentów młodego pokolenia. Jak dotychczas nie pokazał swojego pełnego potencjału, co rozbudza plotki wśród mediów. Według nich styl gry Atletico nie do końca pasuje do charakterystyki Portugalczyka i z tego powodu Joao zalecił swoim agentom, by szukali mu nowego klubu.
  6. Antoine Griezmann – Atletico Madryt > FC Barcelona (120 milionów euro)
    Pobyt Griezmanna w Barcelonie może nie był najgorszy, ale na pewno czuć spory niedosyt. Francuz nie do końca przekonywał na boisku. Przede wszystkim nie jest to typ skrzydłowego, a tam najczęściej w Barcelonie grywał. Brakowało mu nie tylko szybkości, ale też dryblingu. Często dochodziło do sytuacji, w których Francuz znikał i przechodził obok meczu. Aktualnie piłkarz wrócił do Madrytu, gdzie przebywa na wypożyczeniu w Atletico.
  7. Jack Grealish – Aston Villa > Manchester City (117 milionów euro)
    J. Grealish był przez całe życie związany z Aston Villą. Transfer do Manchesteru City sprawił, że ten zawodnik stał się najdroższym Anglikiem w historii. W klubie przejął numer 10 po jednym z najlepszych napastników w Premier League – Kunie Aguero.
  8. Cristiano Ronaldo – Real Madryt > Juventus (117 milionów euro)
    Legenda piłki nożnej, jest najdroższym piłkarzem w historii Juventusu. Portugalczyk mimo wieku dobrze spisał się we Włoszech, a sam klub na pewno na tym transferze zyskał marketingowo. Jedynym problemem Cristiano we Włoszech może być słaba dyspozycja Juventusu w Lidze Mistrzów, ale to już dotyczy też całego zespołu. Aktualnie Cristiano Ronaldo jest zawodnikiem Manchesteru United.
  9. Eden Hazard – Chelsea FC > Real Madryt (115 milionów euro)
    Transfer Hazarda można śmiało porównać do transferu Coutinho. Eden przychodził do Realu jak wielka gwiazda Premier League, ale jak do tej pory na hiszpańskich boiskach nie pokazał pełni swoich umiejętności. W powrocie do formy nieustannie przeszkadzają mu kontuzje. Władze Realu Madryt nie są zadowolone z dyspozycji Belga i szukają mu nowego klubu.
  10. Romelu Lukaku – Inter Mediolan > Chelsea FC (113 milionów euro)
    Belg wrócił reprezentować The Blues po 7 latach od jego ostatniego odejścia, kiedy to sprzedano go do Evertonu. W ostatnim sezonie w Interze znacznie przyczynił się do zdobycia upragnionego mistrzostwa Serie A. Jeszcze niedawno rozwścieczył kibiców Chelsea, a to wszystko przez jego wypowiedzi, w których doszukiwano się chęci powrotu do Włoch.

 

Największe transfery w historii ekstraklasy

  1. Kacper Kozłowski – Pogoń Szczecin > Brighton (11 mln euro)
  2. Jakub Moder – Lech Poznań > Brighton (11 mln euro)
  3. Jakub Kamiński – Lech Poznań > Wolfsburg (10 mln euro)
  4. Radosław Majecki – Legia Warszawa > AS Monaco (7 mln euro)
  5. Jan Bednarek – Lech Poznań > FC Southampton (6 mln euro)
  6. Michał Karbownik – Lech Poznań > Brighton (5,50 mln euro)
  7. Sebastian Szymański – Legia Warszawa > Dynamo Moskwa (5,50 mln euro)
  8. Adrian Mierzejewski – Polonia Warszawa > Trabzonspor (5,25 mln euro)
  9. Kamil Piątkowski – Raków Częstochowa > RB Salzburg (5 mln euro)
  10. Bartosz Białek – Zagłębie Lublin > Wolfsburg (5 mln euro)

Według mnie jednym z problemów naszej polskiej ligi jest to, że kluby z chęcią sprzedają swoją młodzież, gdy wyczują dobry pieniądz. Zamiast budować zespół na utalentowanych zawodnikach i dążyć do regularnych, dobrych występów w europejskich pucharach to ściąga się zawodników zagranicznych, którzy Ekstraklasę traktują jak trampolinę do innych lig. Problem ten dotyczy też zawodników, którym śpieszy się do większych klubów, gdzie często dostają też lepsze pieniądze. Na wielu forach dyskusyjnych regularnie trwa wymiana argumentów, czy młodzi zawodnicy powinni odchodzić po dobrej połowie sezonu, czy poczekać jeszcze rok czy dwa na ewentualny transfer. Na dzień dzisiejszy najlepiej radzą sobie Jakub Moder i Jan Bednarek, którzy regularnie otrzymują minuty gry.

 

Najdrożsi polscy piłkarze

  1. Krzysztof Piątek – Genoa > AC Milan (35 milionów euro)
    Reprezentant Polski po zaledwie pół roku spędzonym w Genui przeniósł się, by reprezentować barwy Milanu. Piątek jako rewelacja pierwszej części sezonu 2018/19 (13 goli w 19 spotkaniach) skorzystał z okazji, choć wielu twierdziło, że na taki transfer jest jeszcze za wcześnie. Drugi sezon gry w barwach Rossonerich to czas problemów Krzyśka, na co złożyła się słabsza forma i przybycie Zlatana Ibrahmovicia. By się odbudować Piątek przeniósł się do Herthy Berlin, a aktualnie przebywa na wypożyczeniu w AC Fiorentina.
  2. Arkadiusz Milik – Ajax Amsterdam > SSC Napoli (32 miliony euro)
    Z Ajaxu odchodził jako napastnik, który strzelił blisko 50 bramek w 75 oficjalnych meczach. W Napoli jego rozwój zahamowały urazy, przez które w ciągu 2 sezonów Milik opuścił ok. 50 spotkań. Pytanie, jak wyglądałaby kariera Milika gdyby nie jego ciężkie kontuzje?
  3. Grzegorz Krychowiak – Sevilla > Paris Saint-Germain (27,5 milionów euro)
    Chyba każdy, kto oglądał Seville czy interesował się ligą hiszpańską pamięta słynny wślizg i odbiór piłki Messiemu. Z Sevillą Grzegorz Krychowiak wygrał 2 razy Ligę Europy, a w La Liga był jednym z lepszych defensywnych pomocników. Dobra dyspozycja skupiła uwagę działaczy PSG, co zaowocowało przenosinami do Paryża. Finalnie w PSG Krychowiak okazał się wielką transferową wtopą, a sam zawodnik po tym epizodzie próbował się obudować w West Bromwich Albion i Lokomotiv Moskwa.
  4. Piotr Zieliński – Udinese > SSC Napoli (16 milionów euro)
    Dobre występy Zielińskiego w Serie A przyciągnęły uwagę działaczy Napoli, co finalnie skończyło się transferem Polaka do Neapolu za 16 milionów euro. Od tego czasu Piotr regularnie występuje w pierwszej drużynie Napoli. Swego czasu na dobre występy Zielińskiego zwrócił uwagę Jurgen Klopp, przez co głośno mówiło się o transferze pomocnika do Liverpoolu. Ostatecznie Piotrek został w Napoli.
  5. Wojciech Szczęsny – Arsenal > Juventus (12 milionów euro)
    Początkowo Polak występował w innym włoskim klubie niż Juventus, a to za sprawą wypożyczenia z Arsenalu do AS Romy. W Rzymie Szczęsny miał bardzo dobry okres, zachował najwięcej czystych kont w lidze. Obok dobrej formy obojętnie nie przeszedł Juventus, który zdecydował się na transfer definitywny Polaka. Co ciekawe, zmiennikiem Szczęsnego w Romie był Allison, aktualnie jeden z najlepszych bramkarzy na świecie, który broni dostępu do bramki zespołu The Reds. Pierwszy sezon pobytu w Turynie był okresem przejściowym, a Szczęsny był zmiennikiem legendarnego Buffona. Od drugiego sezonu Wojtek został numerem jeden w bramce i stan ten trwa do dnia dzisiejszego. Tym samym zamykamy TOP5 najwyższych transferów w historii polskich piłkarzy.

 

Cenami sugerowałem się z portalu transfermarkt. Koniecznie dajcie znać co sądzicie o tych najdroższych transferach w historii!

Pozostałe artykuły

Jak zostać trenerem piłkarskim?

Jak zostać trenerem piłkarskim? Aby zostać trenerem piłkarskim, kluczowe jest...

Czym jest rabona w piłce nożnej? Co to za trik?

Czym jest rabona w piłce nożnej? Rabona w futbolu to...

Rodzaje butów piłkarskich – rodzaje, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Rodzaje butów piłkarskich - podstawowe informacje Buty piłkarskie można sklasyfikować...

VAR w piłce nożnej – co to, za co odpowiada?

Co to jest system VAR? System VAR, czyli Wideo Asystent...

UEFA – co to za organizacja?

Co oznacza UEFA? UEFA, czyli Unia Europejskich Związków Piłkarskich, to...