Spadający biały puch, obniżenie temperatury i coraz krótszy dzień zaczynają wdawać się we znaki. Gdy jedni kończą treningi na świeżym powietrzu i na czas zimy przenoszą się do hal, to drudzy w tym czasie wyjmują swój sprzęt i tłumnie ruszają cieszyć się leżącym śniegiem i ujemną temperaturą. Zimowe sporty cieszą się sporą popularnością w Polsce.
Jakie są sporty zimowe?
- Snowboarding – jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych i polega na jeździe na desce snowboardowej. Z roku na rok jest coraz chętniej uprawianym sportem. Snowboard nie ma ograniczeń wiekowych, a jego naukę można rozpocząć w każdym wieku. Na początku samo utrzymanie się na desce może sprawiać problemy, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć! W snowboardingu wyróżnić można kilka styli:
– freestyle – chyba najbardziej widowiskowy styl jazdy, ze względu na generujące emocje i różnorodność trików lub kombinacji. Freestyle skupia się wokół robienia trików w powietrzu lub przy wykorzystaniu różnych konstrukcji, np. skoczni czy ramp. Zdecydowanie jest to styl dla osób bardziej doświadczonych w tej dyscyplinie.
– freeriding – jak sama nazwa wskazuje, freeride opiera się na jeździe poza wyznaczonymi trasami, eksplorowaniu nowych skrótów. Freeride generalnie to jazda po dowolnym terenie, od głębokiego puchu do slalomu między drzewami.
– freecarving – kolejny styl jazdy na snowboardzie, tym razem dla osób lubiących prędkość. Z uwagi na niewielką przyczepność deski i sporą prędkość, przy skręcaniu trzeba podpierać się rękoma o warstwę śnieżną. Freecarving to odpowiedni styl dla osób, które w przeszłości miały styczność z jazdą na nartach.Snowboarding, czyli jeden z najpopularniejszych sportów zimowych! - Narciarstwo – należy do zimowych dyscyplin sportowych, które można uprawiać zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Narciarstwo polega na przemieszczaniu się po śniegu za pomocą nart i kijków. W przeszłości narty służyły głównie jako środek transportu, dopiero z czasem przerodziło się to w sposób rekreacji i odpoczynku. Narciarz powinien być wyposażony we wcześniej wspomniane narty i kije, a do tego google, kask i odpowiednia odzież. Rodzaje narciarstwa to:
– narciarstwo alpejskie – polega na jak najszybszym zjeździe na trasie, która wyznaczona jest tyczkami
– narciarstwo klasyczne, w skład wchodzą skoki narciarskie (każdy z nas wie kim jest Adam Małysz, prawda?), biegi narciarskie
– narciarstwo akrobatyczne
- Hokej na lodzie – to sport drużynowy rozgrywany na lodzie, w którym łyżwiarze używają kijów w celu wstrzelenia czarnego krążka do bramki przeciwnika. Zespół, który strzeli więcej bramek wygrywa. Gra toczy się pomiędzy dwiema drużynami po sześciu zawodników każda. Pięciu zawodników gra w polu, a szósty jest bramkarzem. Mecz jest podzielony na trzy tercje po dwadzieścia minut, z przerwą między tercjami. Tafla lodu powinna spełniać pewne wymagania, powinna mieć 61 metrów długości i 30 metrów szerokości. Uprawianie sportów zimowych takich jak właśnie hokej może kończyć się kontuzjami, ze względu na dużą prędkość i dozwolone ataki ciałem. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, takie jak kask, rękawice i ochraniacze.
Tak z perspektywy oglądającego wygląda boisko i zawodnicy hokeja na lodzie! - Łyżwiarstwo – w Polsce z roku na rok przybywa coraz więcej sympatyków tego sportu. Łyżwiarstwo można uprawiać na lodowisku krytym, ale też na świeżym powietrzu. Jazda na łyżwach nie wymaga dużych nakładów kosztów i inwestowania w sprzęt lub akcesoria. Niezbędne atrybuty, takie jak łyżwy można z powodzeniem wypożyczyć na lodowisku. Jazda na łyżwach jest świetnym sposobem na spędzanie czasu i zabawę, a wraz z nabytym doświadczeniem można rozwijać swoje umiejętności i uczyć się nowych technik lub trików. Mówiąc o łyżwiarstwie można napotkać się też na łyżwiarstwo figurowe.
Nietypowe sporty zimowe
Wyżej wymienione sporty to według mnie najpopularniejsze sporty zimowe. Oczywiście sport cały czas się rozwija, powstają nowe sporty i dyscypliny. Jeśli dopadła cię rutyna to być może jest to dobra okazja do spróbowania czegoś nowego! Poniżej zobaczysz takie aktywności, o których być może jeszcze nie słyszałeś.
- Fat biking – może być ciekawą odmianą dla miłośników jazdy na rowerze. Fat bike to rodzaj roweru, który ma szerszą oponę niż tradycyjny rower. Szersze opony pozwalają rowerowi toczyć się po śniegu i piasku bez utknięcia. Opony napełnione są powietrzem o mniejszym ciśnieniu niż normalnie, co sprawia, że rower ma świetną przyczepność i amortyzację. Do tego typu roweru trzeba się przyzwyczaić, a i przyda się odrobina kondycji fizycznej ;). Jeśli szukasz nowego sposobu, aby cieszyć się swoim ulubionym hobby, spróbuj jazdy na fat bike’u!
Szerokie opony, czyli domena fat bike’u! - Snowkiting – idealna rzecz dla wszystkich osób uprawiających kitesurfing! Snowkiting jest to połączenie latawca ze snowboardem lub nartami. Do uprawiania tej dyscypliny trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, czyli takie, które będzie miało odpowiednio dużą przestrzeń pokrytą śniegiem lub lodem. Oczywiście, tak jak w przypadku kitesurfingu niezbędny jest też wiatr! Snowkiting to doskonała aktywność dla wszystkich tych, którzy lubią trochę adrenaliny i brak nudy.
Tak z dalszej perspektywy prezentuje się snowkiting. Zwolenników tego sportu nie brakuje 🙂 - Ice climbing – czyli wspinaczka lodowa, sport uprawiany na pionowych ścianach pokrytych lodem. Ze względu na warunki w jakich uprawiana jest wspinaczka lodowa, uznaje się to za sport ekstremalny. Oprócz przebywania w ujemnych temperaturach wspinacze mogą być narażeni na oddziaływanie innych czynników takich jak różne warunki pogodowe i możliwość lawin. Do ice climbingu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, czyli czekany, raki, odpowiednie buty, kask i śruby lodowe służące do asekuracji.
To zdjęcie dobrze obrazuje jakim sprzętem posługuje się wspinacz - Saneczkarstwo – wyścigi w tej dyscyplinie odbywają się na sankach na torach naturalnych lub sztucznych. W saneczkarstwie występuje podział konkurencji na kategorie kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach. O wygraniu takich zawodów decyduje łączny czas przejazdów, których zazwyczaj są dwa. Saneczkarstwo może kojarzyć się z bobslejami, ale występuje tu kilka różnić. Przede wszystkim główną różnicą jest sam bobslej, który posiada opływowy kształt. Ponadto bobslej posiada układ kierowniczy i hamulec. Więcej o samym saneczkarstwie i historii tego sportu możesz przeczytać na stronie Polskiego Związku Sportów Saneczkarskich.
Podsumowanie
Zima to czas w którym warto spróbować nowych aktywności. Myślę, że każdy znalazłby coś dla siebie z powyższego zestawienia najpopularniejszych sportów zimowych. Oprócz samej zabawy pamiętajcie też o zachowaniu bezpieczeństwa nie tylko swojego, ale też otaczających was osób! Wyposaż się w niezbędny sprzęt, a jeśli nie czujesz się na siłach w danym sporcie to zawsze możesz skorzystać z rad instruktora, który w sposób bezpieczny zajmie się twoim przeszkoleniem. Jeśli artykuł Ci się spodobał to zachęcam do udostępnienia i odwiedzania strony Sport Ponad Podziałami, gdzie możesz znaleźć też inne artykuły!
Cześć, nazywam się Robert i jestem autorem treści sportowych w serwisie sportpp.pl. Zajmuję się szeroką gamą dyscyplin, takich jak piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka i inne. Moja praca to połączenie pasji do sportu z dokładnością i rzetelnością w dostarczaniu najnowszych informacji oraz analiz. Śledzę wydarzenia na najwyższym poziomie, by móc dostarczać Wam najciekawsze artykuły, statystyki i komentarze. Sport to moja pasja, a jej dzielenie się z Wami to prawdziwa przyjemność!